împreună susținem comunitatea, educația și cultura

Influența maghiară în teatrul Bauhaus | Bauhaus 1919-2019

Influența maghiară în teatrul Bauhaus | Bauhaus 1919-2019

La atractiva universitate de artă din Germania denumită Bauhaus au studiat numeroşi studenţi maghiari şi au predat la fel de mulţi profesori maghiari, având un rol determinant în viaţa instituţiei, în reformarea constructivă a spiritului ei, în formarea pedagogiei specifice Bauhaus şi a perspectivei moderne de design şi arhitectură, ale cărei efect a cuprins aproape întreg mapamondul, de la Europa de Est şi Centrală până la Statele Unite ale Americii.

Despre Teatrul sferic:

Probabil că lipsa de perspectivă în ce priveşte realizarea proiectelor funcţionale a dus la elaborarea proiectului Teatrului sferic a lui Weininger, o viziune monumentală, cu formă emblematică.

În acest proiect s-au integrat multe tradiţii, de la experienţa de circ ambulant a copilului de la ţară până la teatrele antice greceşti. Scena aici nu mai este un spaţiu delimitat, ci o structură mobilă, proiectată în jurul axului vertical al sălii cu scaune aşezate pe suprafaţa interioară a unei sfere, cu o capacitate de 5000 de locuri.

Sub influenţa acestei forme sferice s-a născut probabil şi proiectul structurii scenei cu formă sferică a lui Xanti Schawinsky.

Macheta expusă s-a realizat pe baza acestor proiecte.

Expoziția poate fi vizitată zilnic până pe data de 26 mai, între 12.00-18.00, iar până pe 2 iunie înainte de spectacolele Teatrului Odeon.

Expoziția face parte din programul evenimentelor conexe Romanian Design Week 2019.

#RDW #RDW2019

***

A nagy nemzetközi vonzerejű németországi művészeti főiskolán, a Bauhaus intézményében igen sok magyar hallgató tanult és tanár oktatott. Szerepük meghatározó volt az intézmény életében, szemléletének konstruktivista megreformálásában, a sajátos Bauhaus-pedagógia, a modern tárgyalkotó- és építészeti szemlélet kialakításában, amelynek hatása Kelet-Közép-Európától az Egyesült Államokig terjedt.

Gömbszínházról:

A funkcionális tervek megvalósításának kilátástalansága vezethetett a formájában emblematikus, méreteiben monumentális vízió, Weininger Gömbszínház-tervének kidolgozásához.

Ebbe az elképzelésbe a falusi gyermek vándorcirkusz-élményétől az antik görög színházig számos hagyomány beleépült. A színpad itt már nem lehatárolt tér, hanem egy 5000 néző befogadására kialakított gömbforma belső felületén elhelyezett széksorokból álló nézőtér függőleges tengelyében tervezett mozgatható szerkezet.

E gömbforma hatására születhetett Xanti Schawinsky köralakú térszínpad konstrukciójának terve is.

A tervek alapján készült a makett, mely a kiállításon is látható.

A kiállítás május 26-ig látogatható, naponta 12.00-18.00 óra között, majd június 2-ig a színház előadásai előtt.

Az esemény a Romanian Design Week 2019 kisérőrendezvényeinek része.

Unde?

Teatrul Odeon

010062 București

Când?

2019-05-19 - 2019-05-19